• PROGRAM ZA ŻYCIEM

• Informujemy, że Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Tychach prowadzi program kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem”. Program ma zwiększyć efektywność i dostępność do kompleksowego wsparcia dla dzieci, od urodzenia do rozpoczęcia nauki w szkole.

Kontakt w sprawie projektu „Za życiem”
        Koordynator projektu Zofia Greguła:

• w poniedziałki od 8:00 do 14:00
        • we wtorki od 8:00 do 13:00
        • w środy od 8:00 do 12:00
        • numer telefonu: +48 513 032 812
        • email: ppp.zazyciem@oswiata.tychy.pl

Czy program jest bezpłatny?

• program jest w całości finansowany z budżetu państwa, udział dziecka i jego rodziny w zajęciach jest bezpłatny.

Do kogo jest skierowany program „Za życiem”?

• program skierowany jest do dzieci z opinią o Wczesnym Wspomaganiu Rozwoju dziecka (WWR), orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, zaświadczeniem lekarskim oraz do rodziny dziecka biorącego udział w programie.

Jak długo trwa program „Za życiem”?

• realizacja programu planowana jest w latach 2022-2026, obejmuje on dzieci od urodzenia do ukończenia wychowania przedszkolnego.

Co zrobić, by być w programie?

• należy złożyć deklarację uczestnictwa dziecka w programie, kserokopię opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju (WWR) lub kserokopię orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego lub kserokopie zaświadczenia lekarskiego oraz podpisać zasady uczestnictwa w programie „Za życiem” z klauzulą RODO (na dole strony) i dostarczyć do sekretariatu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Tychach.
        • deklaracje uczestnictwa w zajęciach przyjmujemy przez cały rok.

Jakie zajęcia można realizować w ramach programu „Za życiem”?

• zajęcia logopedyczne, pedagogiczne, psychologiczne, fizjoterapię, terapię integracji sensorycznej, zajęcia z tyflopedagogiem oraz z surdopedagogiem.
        • rodzice/opiekunowie również mogą być objęci pomocą specjalistów (spotkania z psychologiem).

Jaki jest cel programu?

• wsparcie rodziców oraz zapewnienie dziecku kompleksowej pomocy.

Czy jak moje dziecko uczestniczyło w programie rok temu (2023r.), to na nowo muszę złożyć wniosek, żeby i w tym roku mogło uczestniczyć?

• nie, jeden wniosek złożony na program wystarczy chyba, że opinia o Wczesnym Wspomaganiu Rozwoju Dziecka wygaśnie, należy donieść nową opinię.
        • rodzice/opiekunowie, których dzieci uczestniczyły w I edycji Programu (rok 2016-2021), zobowiązani są do ponownego złożenia dokumentów oraz wniosku.

Jacy specjaliści biorą udział w programie w danym roku?

• specjaliści są wybierani podczas procedury przetargowej prowadzonej przez Miejskie Centrum Oświaty w Tychach.

Kiedy zaczynają się zajęcia ze specjalistami?

• niezwłocznie po rozstrzygnięciu procedury przetargowej (około marca/kwietnia).

Kto mnie poinformuje, że deklaracja została rozpatrzona pozytywnie i mogę rozpocząć zajęcia?

• gdy deklaracja zostanie rozpatrzona pozytywnie, specjaliści będą kontaktować się z rodzicami dzieci uczestniczących w programie, w celu rozpoczęcia zajęć. W przypadku braku informacji od specjalistów prosimy o kontakt.